O autorze
„Świat się kręci” to pierwszy program typu infotainment w Polsce, w którym prowadzący i goście dyskutują o najważniejszych, czy też najciekawszych wydarzeniach z kraju oraz ze świata. Format ten wprowadził do polskiej telewizji Rinke Rooyens, właściciel firmy Rochstar, grupy medialnej zajmującej się m.in. produkcją filmów i programów telewizyjnych, a także organizowaniem akcji promocyjnych oraz wydarzeń specjalnych. Prowadzącymi „Świat się kręci” są osobowości telewizyjne, dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem: Agata Młynarska i Artur Orzech. W każdym odcinku widzowie mogą liczyć na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, muzykę na żywo, przegląd mediów, a także interesujące rozmowy o polityce, kulturze, problemach społecznych. Program emitowany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 w TVP1.

Gastronomia w służbie społeczeństwu

Logo Świat się kręci
Kuchnia konfliktu to innowacyjny projekt stworzony przez młodych warszawiaków. To głos młodego pokolenia, które chce wspierać uchodźców. Jak sami mówią celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną poprzez kulinaria. Ich restauracja będzie nietypowym miejscem na mapie Warszawy. Dlaczego? O tym, w programie Świat się kręci, opowiadały twórczynie projektu – Jarmiła Rybicka i Paulina Milewska.

Kuchnia konfliktu – głos młodych

Dziewczyny z Warszawy w nowatorski sposób połączą gastronomię z działalnością społeczną. Kucharze nie tylko połechcą nasze podniebienia potrawami z najdalszych zakątków świata, ale przede wszystkim opowiedzą historię osób związanych z tymi miejscami. – zaczął od wyjaśnienia prowadzący program Artur Orzech.

Pomysł na ten projekt zrodził się w trakcie programu Humanity in Action, w którym wszyscy wzięliśmy udział (…) – mówiła Paulina Milewska. Był to program dla młodych liderów, pomysł zrobienia czegoś fajnego długo kiełkował w naszych głowach (…) naszą główną motywacją był kryzys uchodźczy, z którym obecnie mamy do czynienia i który wciąż obserwujemy. – dodała Jarmiła Rybicka.

Obecnie, w Polsce i na świecie, powstaje wiele akcji, które mają na celu wspieranie uchodźców, nie tylko poprzez pomoc humanitarną, ale przede wszystkim poprzez kształcenie społeczeństwa. Projekt warszawianek jest o tyle nietypowy, że edukacja odbędzie się poprzez gotowanie.

Pomaganie przez gotowanie

Kierowaliśmy się tym, że nie ma osoby, która nie lubi zjeść, każdy lubi próbować nowych smaków. Właśnie dlatego postanowiliśmy to połączyć. Chodzi o to, żeby było to miejsce spotkań i płaszczyzna, na której będziemy mogli robić różne projekty edukacyjne i kulturalne. To też miejsce, w którym będzie można biesiadować i bliżej się poznać. To płaszczyzna dla dialogu. – opowiadała Jarmiła Rybicka.


Co więcej, gotujący uchodźcy będą mieli możliwość opowiedzenia o swoim kraju, tego w jaki sposób go widzą i jak chcą żebyśmy my na niego patrzyli. Do każdego dania dołączona będzie ulotka informująca o historii danej osoby lub konfliktu, który panuje w jego państwie.

Zgodnie z opisem projektu dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt będzie okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej. Proponując uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe chcemy umożliwić przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.

Na jaką kuchnię mogą liczyć odwiedzający to innowacje miejsce? O tym mówiła Paulina Milewska: menu w Kuchni Konfliktu będzie się zmieniać cyklicznie. Jak dodała Jarmiła Rybicka twórczynie liczą na to, że kucharze będą się zmieniać, a w gotowanie zaangażuje się cały zespół.

Jak wspomóc projekt?

Jak tłumaczyła Jarmiła Rybicka projekt można wspierać poprzez crowfunding, który odbywa się na platformie odpalprojekt.pl. Każda osoba, która chce go wesprzeć może wpłacić dowolną kwotę pieniędzy. Dziewczyny, w przyszłości, planują jeździć z projektem po Polsce i wyjść z nim poza granice Warszawy.

Crowdfunding to nie jedyna metoda żeby wesprzeć Kuchnię Konfliktu. W akcję zaangażowaliśmy także znane osoby, wspiera nas m.in. Marek Raczkowski, Wilhelm Sasnal i mnóstwo młodych polskich artystów. – dodała Jarmiła Rybicka. Ich prace będzie można wylicytować na specjalnej aukcji.

Projekt można wesprzeć tutaj: http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/865,kuchnia-konfliktu
Trwa ładowanie komentarzy...