O autorze
„Świat się kręci” to pierwszy program typu infotainment w Polsce, w którym prowadzący i goście dyskutują o najważniejszych, czy też najciekawszych wydarzeniach z kraju oraz ze świata. Format ten wprowadził do polskiej telewizji Rinke Rooyens, właściciel firmy Rochstar, grupy medialnej zajmującej się m.in. produkcją filmów i programów telewizyjnych, a także organizowaniem akcji promocyjnych oraz wydarzeń specjalnych. Prowadzącymi „Świat się kręci” są osobowości telewizyjne, dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem: Agata Młynarska i Artur Orzech. W każdym odcinku widzowie mogą liczyć na spotkania z nietuzinkowymi ludźmi, muzykę na żywo, przegląd mediów, a także interesujące rozmowy o polityce, kulturze, problemach społecznych. Program emitowany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.30 w TVP1.

Opieka nad seniorami

„Świat się kręci” kontynuuje rozmowy dotyczące opieki nad seniorami. Czy w Polsce można liczyć na godną starość? Jedni sobie z nią radzą, dla innych – jest to wyzwanie. W dyskusji udział wzięli: Edyta Chomańczyk z Ośrodka Pomocy Społecznej, Jacek Piwowarczyk, Europejska Fundacja Opieki Senioralnej i Barbara Łucja Bencik.

Czy starość jest bezpieczna? Tym pytaniem prowadząca program „Świat się kreci”, Agata Młynarska, rozpoczęła rozmowę. Pani Barbara Łucja Bencik jako osoba opiekująca się starszą mamą wyraziła swoje obawy dotyczące godności starzenia się w Polsce. Zauważyła, że często opieka nad starszym członkiem rodziny polega na udzieleniu silnego wsparcia osobie, której nie starcza już sił fizycznych i psychicznych na prowadzenie normalnego życia. Codzienność stwarza różne przeszkody, które każdego dnia należy pokonywać – jak chociażby te związane z barierami architektonicznymi.

Największe trudności w opiece nad osobami starszymi wynikają z ograniczeń fizycznych, ale także kondyncji psychicznej. Ponieważ sprawność się z wiekiem obniża, najistotniejszym elementem wsparcia jest rehabilitacja. – mówiła Barbara Łucja Bencik.

Jak słusznie zauważyła prowadząca program, brak odpowiedniej rehabilitacji prowadzi do wykluczenia osób starszych z życia społecznego. Jacek Piwowarczyk, który dzięki swojej pracy w Europejskiej Fundacji Opieki Senioralnej, na co dzień spotyka się problemami seniorów i zderza się z trudną polską, rzeczywistością. Europejska Fundacja Opieki Senioralnej stwarza alternatywę dla samorządów. Współpraca z fundacją opiera się na zasadzie wolontariatu – młodzi ludzie poświęcają swój prywatny czas, żeby pomagać innym. Starsze osoby, które nie są poddawane holistycznej terapii zajęciowej, ruchowej czy intelektualnej. Bez takiej opieki osoby starsze „zapadają się” i wycofują z życia społecznego. Naszą ideą jest, aby seniorów jak najbardziej aktywizować i to w jak najbardziej złożony sposób. Chcemy, żeby nasz podopieczny miał pełną opiekę taką jak w domu rodzinnym. – dodał Jacek Piwowarczyk. Wtedy starsze osoby, jeśli mają możliwość kontaktu z innymi ludźmi, a nawet zwierzętami, widzą sens swojego dalszego istnienia. – kontynuował reprezentant Fundacji.

Edyta Chomaniuk, kierownik dziennego domu pomocy społecznej opowiadała o ofercie państwowej przeznaczonej dla seniorów. Jest to doskonała alternatywa, która znajduje się pomiędzy samotnym pobytem w pustych ścianach, a 24 – godzinnym pobytem w placówce. Takie miejsca działają pięć razy w tygodniu, seniorzy otrzymują tam kompleksową ofertę zajęć terapeutycznych, a także całodniowe wyżywienie. Szkoda, że tak mało osób wie, że takie placówki bardzo sprawnie funkcjonują.

W okresie świąt Bożego Narodzenia, bardzo duża grupa osób starszych zostaje bez opieki i wsparcia rodziny. W tym szczególnym i trudnym dla seniorów okresie, specjalistyczne ośrodki pomocy proponują pobyty w domach pomocy społecznej. W przypadku osób w lepszej kondycji fizycznej, ośrodki oferują opiekę w domach, także podczas świąt.


Barbara Łucja Bencik podsumowała rozmowę: Sprawdzam możliwości różnych placówek, ale jedynie ambulatoryjnie, korzystając z różnego rodzaju inicjatyw. Podstawą jest jednak opieka i wsparcie rodzinne, środowiska, w której starszy człowiek przebywa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...